Sign up for our mailing list.

7 Last Minute Indian-Inspired Gifts for the Mother’s Day

1.) INDIAN TRAIN POSTER
This adorable piece of art is the perfect gift for the artsy mom who shares a childlike sense of wonder with her kids.

indiantrain

 

 

 

 


2.)
LARGE ZIPPER POUCH
Beautifully detailed and extremely useful, give mom the gift of organization and style with this crafty zipper pouch by Kaibelle.

 pouch

 

 

 

 


3.) 
COCOVIT
Help mom keep skin hydrated with this elegantly packaged (and TSA-friendly) coconut oil. Also available at Anthropologie.

cocovit

 

 

 


4.)
VINTAGE STAMP ARTWORK
If your Mom hearts India, then what better way to express this sentiment with this heart-shaped framed artwork made of vintage Indian stamps.

 stamps

 

 

 

 

 

 

 

 

7.) GODEE BABY BLANKET

Know a new mom? A thoughtful gift for the new Indian-American mom who remembers the comforts of a godee.

godee

 

 

 

 

 

 

 

 

6.) MANTRA BRACELET
Symbolizing words strung together, this mantra bracelet complements both Indian and American attire brilliantly.

 bracelet

 

 

 

 

 

 

 

7.) TOTE BAG
Help one family support the next by buying these beautifully designed and ethically made tote bags, perfect for the yoga-loving, gym going mom.

ii8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Attachment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Caminin önünde ve iki yanında geniş cami halısı dış avlusu olup duvarlarla çevrilidir. Zemin kaplama malzemesi kategorisine giren cami halıları, cami ye girerken ilk göze çarpan bir dekordur. Dekoru farklı yapan ise, halıdaki desen, ipliğin kalitesi ve motifteki göz alıcı tasarımlardır. Betonarme zemini kaplamasının dışında cemaatin rahat bir şekilde ibadet etmesini sağlayan cami halıları kaliteli malzemelerden ipliklerden üretilir. Halının dokusundaki sıklıkla orantılı olan kalite, dokunulduğunda kendini belli eder. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, sekiz kapıdan girilir. Avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir. İç avluya, biri cepheden ikisi yandan olmak üzere herbiri merdivenli 3 kapıdan girilmektedir.